استفاده از رُبات در انبار کارخانه و فروشگاههای بزرگ

11 فروردین 1400

استفاده از رُبات در انبار فروشگاههای آنلاین مواد غذایی در حال گسترش است. رُباتها، جور کردن اقلام سفارش شده را برعهده می گیرند.

گروه اُکادو در بریتانیا در همکاری با چندین دانشگاه اروپایی، فنآوری فعالیت این رُباتها را طراحی و آزمایش کرده است. یک دست رباتی لطیف و انعطاف پذیر تا به میوه ها و مواد غذایی کمترین آسیب ممکن در حین جابجایی وارد شود و میزان خطاها در ارسال سفارشات کاهش یابد.

به یک انبار مواد غذایی هوشمند و خودکار واقع در هتفیلد در حومه شمالی لندن می رویم. انباری که در آن رباتها با توجه به بارکدهای از پیش درج شده، ظروف را پر می کنند.

پل کلارک، مدیر فن آوری اُکادو در این باره بیشتر توضیح می دهد: «صدها نوع الگوریتم و قطعات ماشین ویژه یادگیری در این انبار مورد استفاده قرار می گیرد. حدود هشت هزار کانتینر هم بدون وقفه در حال حرکت و انتقال کالا ها هستند. ترافیکی مثل ترافیک حومه شهر در اینجا وجود دارد و لذا باید بااستفاده دقیق از داده ها و سنجش مداوم آنها، این ترافیک پیچیده را هدایت کرد. اگر در یکی از بارها مشکلی پیش آید سیستم باید برای حل فوری مشکل راهی بیابند.»

گسترش فعالیت تا جایی که روزی این رباتها بطور کامل جایگزین نیروی انسانی در صنایع مختلف شوند، موضوع داغ پژوهشهای متنوعی است. طبق تحقیق اخیر دانشگاه آکسفورد در صورت ادامه این روند بیش از چهل درصد از مشاغل انسانی طی دهه های آینده در معرض تهدید مستقیم قرار خواهند گرفت. با این حال از نظر مسئولان این پروژه هنوز تا تحقق چنین مسئله ای زمان زیادی باقی مانده است.

آلکس هاروی، رییس بخش فن آوری های رُباتیک اُکادو در این باره می گوید: «انسان ها در واکنش نشان دادن بموقع در برابر چالش های ناگهانی و بی سابقه، خیلی عالی هستند. واقعیت این است که انسانها از توانایی بالقوه و خلاقانه ای در مواجهه با شرایط غیرقابل پیش بینی برخوردارند. علاوه بر این آنها می توانند روش هایی را امتحان کنند که در حال حاضر برای رُباتها خیلی دشوار است. بنابراین علیرغم آمادگی ما برای وارد کردن سیستم رُباتی به خط تولید، چالش های متعدد و مهمی نظیر ارزیابی کیفیت، ضرر و زیان، مدیریت زباله ها و بسته بندی مجدد هست که باید بصورت دستی انجام شوند و این از چالش های اساسی دنیای رباتیک و سیستم های مستقل بشمار می آید.»