«عامل تحول آتی در صنایع»؛ گرافین ۲۰۰ برابر فولاد استحکام دارد

11 تیر 1401

دانشمندان اروپایی اولین دستورالعمل تولید گرافین را که از آن به دلیل استحکام بالا به عنوان ماده مورد استفاده در آینده نام برده می شود منتشر کردند.

این دستورالعمل از سوی گروهی از شرکت ها و دانشگاه ها (Graphene Flagship consortium) منتشر شده است. این گروه که در سال ۲۰۱۳ میلادی تشکیل شد یکی از سه گروه بزرگ تحقیقی و علمی است که بیشترین بودجه را از اتحادیه اروپا دریافت می کنند.

بودجه گروه تحقیق در مورد گرافین تا سال ۲۰۲۳ میلادی بیش از یک میلیارد دلار است. اعضای این گروه علمی امیدوارند که با انتشار دستورالعمل تولید گرافین بتوانند نقش آفرینی این ماده را که به طور بالقوه می تواند صنایع را متحول کند افزایش دهند.
گرافین لایه ای از اتم های کربن است که از گرافیت به دست می آید. این ماده ساختاری به شکل شانه عسل دارد و استحکام آن ۲۰۰ برابر فولاد است. گرافین همچنین از الماس سخت تر است و از مس رسانایی الکتریکی بیشتری دارد.

دستورالعمل تولید گرافین که ۵۰۰ صفحه است با مشارکت ۷۰ محقق تهیه شده است.

مار گارسیا هرناندز، یکی از اعضای گروه علمی تحقیق در مورد گرافین درباره این دستورالعمل به یورونیوز می گوید: «این کتاب بزرگی است که بسیاری از مهمترین روش های تولید گرافین و دیگر مواد دو بعدی را شرح می دهد.»


دانشمندان بر این باور هستند که انعطاف و ارتجاع گرافین این امکان را فراهم می کند که از این ماده در بسیاری از صنایع از جمله هوانوردی، فضانوردی، پزشکی، انرژی و الکترونیک استفاده شود.